10 nápadů pro lepší náladu

Je podzim. Léto i to babí je za námi, den se zkracuje a před námi je zima. V tomto melodramatickém počasí často podléháme melancholickým náladám a naše dobrá nálada jako by zmizela v mlze u řeky.

banner

Pojďte letošní podzim strávit v pohodě a v dobré náladě. Vyzkoušejte třeba toto desatero tipů:

1

Základní rada pro lepší náladu zní: mějte se rádi. Vážně! Z této první rady se odvíjí celé desatero, takže pokud byste měli dodržovat pouze jednu radu, pak právě tuto! Buďte na sebe hodní, buďte k sobě trpěliví, neobviňujte se, pečujte o svoje tělo i duši a opravdu se mějte rádi.

2

Abyste se cítili dobře, musíte se dobře vyspat. Jak na to? Před spaním vyvětrejte, relaxujte, uvařte si meduňkový čaj, snižte teplotu v místnosti, zatáhněte závěsy a NIKDY neusínejte s počítačem, mobilem nebo jiným elektronickým zařízením (vyzařují světlo, které zabraňuje vašemu tělu usnout).

3

Úsměv aktivuje hormon endorfin. Endorfin je vlastně přírodní opiát, díky kterému se budete cítit božsky. Věděli jste, že smích se dá naučit? Zkuste si např. jógu smíchu.

4

Je prokázáno, že objetí s milovanou osobou, kamarádem nebo mazlení s pejskem vylučuje „hormon lásky“ – oxytocin, který vyvolává příjemné pocity. Oxytocin působí blahodárně na psychiku, reguluje krevní tlak, odbourává stres, a dokonce má protizánětlivé účinky.

5

Dbejte na to, abyste měli správnou výživu. Když dopřejete svému tělu dostatek kvalitní energie, budete zdraví. Snažte se jíst kvalitní jídla s dostatkem živin a vitamínů. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, protože takové potraviny už vlastně ani jídlem nejsou a nepřináší vám žádné zdraví. 

6

 Konečně dobrý důvod, proč mlsat čokoládu. Čokoláda totiž obsahuje látky, které vyplavují hormon lásky „fenylethylamin“, který je zodpovědný za emoce.

7

Protáhněte kosti i ztuhlé svaly a zacvičte si. A cvičte pravidelně. Je prokázáno, že 30 minut intenzivního cvičení zlepšuje náladu a dokonce předchází depresím. Opět díky geniálním endorfinům, které po cvičení vyvolávají až euforické pocity.

8

A klidně třeba prší, prší. Když si zpíváte, aktivuje se část mozku, která vyvolává příjemné pocity. Takže si zpívejte v autě, ve sprše, při úklidu, v práci… prostě vždycky, když potřebujete zlepšit náladu.

9

Zkuste se zbavit všech negativních pocitů něčím, co vás bude bavit. Namalujte obraz, začněte psát deník, pěstujte bylinky, vařte nebo si kupte nové boty. To nejnovější z kolekce Baťa najdete tady: 

NOVINKY

10

Soustřeďte se na pozitiva a potlačte negativa. Negativní myšlenky jsou jako otravní komáři. Zažeňte je a staňte se jednou provždy optimistou. Prší, je mlha a zima? Uvařte si oblíbený čaj, zapalte aroma lampu, pusťte oblíbený film a užívejte si krásný začátek zimy.

SDÍLEJTE