3 tipy, jak se obout na svatbu, ples či do společnosti a vyhnout se trapasu

Jste pozvaní na předávání ocenění nebo máte před sebou honosnou svatbu a potřebujete vybrat vhodnou obuv? Ačkoliv dnes v módě obecně vládne spíše uvolněnost, nevhodným oblečením a obutím pro formální události se můžete dopustit pořádného faux pas. Po čem tedy sáhnout, abyste se cítili dobře a zároveň dodrželi základní pravidla etikety? Přečtěte si naše tři tipy.

1. Čtěte pozvánky

Pokud jdete na svatbu či jinou společenskou akci jako hosté, dobře si přečtěte pozvánku. Na konci bývá často specifikováno, jaký dress code je vyžadován. Také si raději ověřte, že víte, co se pod pokynem „black tie“ či „formal“ skrývá. Každé označení má svá jasná pravidla a to, že považujete džíny s košilí za dostatečně formální, nemusí v těchto případech projít bez povšimnutí. Na některé akce vás dokonce kvůli nevhodnému oblečení vůbec nemusí pustit.

2. Smoking není oblek

V momentě, kdy bude na pozvánce stát spojení „black tie“ či se chystáte na slavnostní večer, měli byste vždy sáhnout po smokingu. Obecně se pak doporučuje také na všechny formální společenské akce po 18. hodině. Volit byste měli pouze černou barvu. Klopy saka by měly být z lesklého materiálu, ideálně hedvábí. Úzké lesklé pruhy by měly být i na kalhotách. Smoking se vždy kombinuje pouze s bílou košilí a černým motýlkem. Zapomenout byste neměli ani na kvalitní obuv. Ke smokingu se obouvají černé lakýrky s vysokým leskem. Ohlídejte si, aby měly uzavřené šněrování.

3. Oxford, Derby či Monk?

Možná vám tyto názvy připomínají spíš sportovní týmy. Jedná se ale o některé z typů bot, které by rozhodně neměly chybět ve vašem botníku. Kromě vzhledu se liší i v použití. Oxfordky, charakteristické uzavřeným šněrováním, byste si měli šetřit na slavnostnější okamžiky. Ideální je vlastnit alespoň jeden pár kvalitních Oxfordek z černé lakované kůže, bez dělené špice a jakýchkoliv ozdob či úprav. Obout je pak můžete právě ke smokingu. Otevřeným šněrováním se vyznačují boty zvané Derby. Ty se Vám budou hodit ve více barvách a provedeních, protože jsou to vhodné slušnější boty pro každodenní nošení. Kompromisem mezi formálními Oxfordkami a neformálními Derby jsou takzvané Monk shoes. Poznáte je jednoduše. Místo tkaniček mají totiž přezku. Ačkoliv by někomu mohly připadat ještě slavnostnější než Oxfordky, ke smokingu nepatří. K běžnému obleku si je ale klidně obujte. 

VÍCE z KOLEKCE 

VIAC Z KOLEKCIE


KOUPIT

kúpiť


KOUPIT

kúpiť


KOUPIT

kúpiť

SDÍLEJTE