5 perliček, co nevíte o Baťově paláci

Že se na stavbě Baťova paláce, který dodnes zdobí spodní část Václavského náměstí, podílel Josef Gočár, to už jste nejspíš slyšeli. Skleněný Baťův dům obuvi ale není „jen” skvostem funkcionalistické architektury. Jeho zdi by vám mohly vyprávět – po více než 90 letech od slavnostního otevření má tato kulturní památka za sebou velmi pestrou a bohatou historii. Takže čeho si příště všímat, až zavítáte do Baťova paláce na nákupy?

Batuv palac exterier

1. Největší na světě! A další „nej”

Mezi obchodními domy značky Baťa jde o učiněného rekordmana. Palác na adrese Václavské náměstí 6 je ze všech poboček nejstarší, dodnes je také největší… A za dob svého otevření, tedy léta páně 1929, budil velký rozruch něčím, co dnes od obchodních domů očekáváme jako naprostou samozřejmost. Počtem výtahů! Počítejte s námi: Baťův palác měl tehdy v provozu tři výtahy osobní, čtyři nákladní, a ještě jeden rychlostní, vůbec první svého druhu v Československu. To byla jízda! A mimochodem – jedním z oněch osobních výtahů se mohou zákazníci svézt dodnes!

2. Pasáž plná fanoušků

Chodíte do Bati na Václavském náměstí často? Když byl Baťův palác ještě čerstvou novostavbou, celé davy se chodily kochat jeho krásou – ne nadarmo se těšil pověsti nejvyspělejšího obchodního domu v celé Evropě. Podle pamětníků byli kolemjdoucí fascinováni nejen architekturou stavby, ale i šikovností prodavaček, jež se ve stejnokrojích obratně „točily” kolem zákazníků. Běžně se tedy dělo, že pasáž byla plná lidí, kteří skrze výlohy fascinovaně sledovali, jak uvnitř prodejny běží obchody.

Batuv palac interier

3. Jak se stavěl obuvníkův sen?

Co činí Baťův dům obuvi tolik mimořádným? Inu, dech rozhodně berou prosklená uliční průčelí, a to jednak na pohled, jednak po konstrukční stránce – uplatňují totiž pouze stropní konstrukce, přičemž veškerou tíhu stavby drží kruhové sloupy. Pokud rádi vidíte pod povrch, tak vězte, že v letech 1928-1929, kdy se palác stavěl, padlo 140 tun železa, 32 vagonů cementu, 50 000 cihel, 10 vagonů dříví, 1400 m³ písku… Což vůbec nezní tak moderně a vzdušně, jak to ve výsledku vypadá, že?

4. Střešní badminton a chleba zdarma

Když odhlédneme od fascinující architektury jako takové, Baťův palác nabízel historicky spoustu lákadel a pokrokových „vychytávek”. Na zákazníky čekala u vchodu fontánka s pitnou vodou, pro hladové tu byl automatický rozdavač chleba zdarma a pro všechny případy nechyběl ani veřejný telefon. Zaměstnanci Bati zase měli parádní benefit na střeše – přes léto se mohli o poledních pauzách opalovat na lehátkách, hrát badminton a kochat se výhledem na matičku Prahu.

5. Šest prodejních podlaží, pět tajných

1 500 000. Tolik návštěvníků průměrně pojme Baťův palác každý rok. Dodnes využívá všech 11 pater – ačkoli část z nich je pro oči zákazníků skryta. Nejsou ale vůbec ochuzeni, naopak! Dům obuvi nabízí samostatné patro dámám (1.), pánům (2.) i jejich ratolestem (4.). Na své si zde přijdou i všichni, kdo sportují a tráví volný čas aktivně (3.), nebo ti, co berou jako sportovní disciplínu lovení posledních kousků z výprodeje (5.) A mimochodem, jestli vám vrtá hlavou, co tajného je tedy od 6. podlaží výš… Tak vás odměníme za to, že jste poctivě četli až do konce. Kanceláře a prostory zázemí tam jsou!

A co najdete v Baťově paláci dnes?

Jistotu, že tu na Vás čeká ten pravý pár obuvi. Ať už sháníte boty pro jakoukoli nohu, jakoukoli příležitost. A jisté je i to, že si nákupy užijete!  Obchodní dům na Václavském náměstí nabízí až 50 značek bot – a jako bonus i krásný pohled na jednu z nejúžasnějších staveb českého funkcionalismu. Kolikrát se Vám poštěstí shoppovat v kulturní památce, že? To zkrátka musíte zažít!

UKÁZAT NA MAPĚ >

SDÍLEJTE