5 pravidel, jak na pánské lakovky

Umět nosit lakované boty, zkráceně lakovky, není tak jednoduchý úkol, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pro všechny pány jsme sepsali pět tipů, jak správně vybrat a zkombinovat lakovky pro běžné nošení i společenské akce. Pořiďte si letos lesklé boty a posuňte plesovou sezónu i svůj každodenní styl na novou úroveň.

1. Sázka na jistotu

Pokud lakovaným botám příliš neholdujete a vytahujete je pouze jednou za rok na ples či svatby, zde je několik naprostých základů, které by měl znát každý. Držte se jedné barvy kůže. To znamená, že pokud volíte černé lakovky, černý by měl být i pásek u kalhot a hodinek. Pro společenské události volte vždy tmavou barvu bot.

2. Přes týden k obleku, o víkendu k džínám

Díky užším a rovným střihům džínů našly lakovky cestu do řady pánských šatníků. Stále častěji je totiž i na českých ulicích vidět kombinace, které patří mezi takzvaně smartcasual. U nedbalé elegance je povoleno kombinovat padnoucí kabáty, kožené bundy a kvalitní svetry s džíny a lakovkami. Na jaře a na podzim pak tuto kombinaci okořeníte zahnutím nohavic přibližně pět až deset centimetrů nad boty.

3. Barevným lakovkám sluší uvolněnost

Lakovky nemusíte pořizovat pouze v černé a hnědé barvě. Například bílá obuv může působit stylově a lehce, pokud ji správně zkombinujete s oblečením. Na zahradní párty nebo na romantickou večeři v přímořském letovisku, tak klidně sáhněte po bílých lakovkách v kombinaci se šedými společenskými kalhotami a bílou košilí.

4. Na ples jedině v oxfordkách

Pokud nevyrážíte zrovna na vídeňský Ples v opeře, pak si ke smokingu vystačíte s lakovanými botami typu oxford (tzn. s uzavřeným šněrováním). V tomto případě ale nemůžete sáhnout po jakýchkoliv, nechcete-li způsobit faux pas. Volit byste měli pouze ty z lakované černé kůže s nízkým profilem a ideálně nedělenou špicí. Boty si dobře vyzkoušejte. Pokud v nich sotva přejdete prodejnu, těžko v nich vydržíte celou noc tančit.

5. Dodejte hravost barevnými ponožkami

I pokud na jednání či do divadla zvolíte střízlivou kombinaci černého obleku, bílé košile a černých lakovek, můžete dodat celému outfitu na hravosti. Stačí zvolit trend posledních let – barevné ponožky. Měli byste se držet pouze základního pravidla, že čím výstřednější ponožky, tím jednodušší oděv a design bot. Hezkým zpestřením je doladit barevné ponožky například s kapesníčkem v náprsní kapse či s kravatou. Pokud jsou už na vás barevné ponožky příliš, můžete boty oživit barevnými tkaničkami.

chci inspiraci >

Tip navíc

Lakované boty hůře snáší zimu a vlhko. Nevystavujte je proto mrazům, mohly by vám popraskat v záhybech. Pokud v nich chcete chodit například v práci, doporučujeme mít s sebou i běžné zimní boty. Pochůzky po městě tak zvládnete v bytelnějších botách s protiskluzovou podrážkou a v kanceláři budete stále za elegána. Po příchodu domů pak boty otřete vlhkým hadříkem a přeleštěte utěrkou z mikrovlákna. Při skladování lakovky umístěte na cedrové napínáky nebo vycpěte novinami, abyste odsáli vlhkost a udrželi žádoucí tvar.

PÉČE O OBUV >

SDÍLEJTE