Baťa mě baví

JAK VZNIKÁ KOLEKCE

Nosí extravagantní boty, má styl, charisma a vůbec poprvé vybíral celou kolekci bot a kabelek na sezónu podzim–zima 2015.

Řeč je o Jiřím Chudárkovi, který se svým týmem nákupců firmy Baťa pro český a slovenský trh přináší svěží kolekci, která respektuje baťovskou tradici.

Sám vlastní 12 párů bot na jednu sezónu a pro nás nakoupil kolekci plnou výrazných podzimních stylů. Najdete v ní klasické boty i módní trendy, které se ještě nedávno procházely na přehlídkových molech.

Jak vznikla aktuální kolekce a co Jirku ovlivnilo a inspirovalo, to se dozvíte v rozhovoru.


 

Jak dlouho pracuješ pro značku Baťa?

Je to 12 let. Začínal jsem na pozici asistent merchandisingu, pracoval jako nákupce pro pánskou kolekci a toto je vlastně moje první kolekce, kterou mám na starost úplně celou.

12 let je docela dlouhá doba. Co tě na práci baví?

Je to zajímavá práce spojená s cestováním a krásným produktem. Baví mě možnost vytvářet nové kolekce, ovlivňovat materiály, vytvářet fashion témata. Baví mě návštěvy neznámých míst a setkávání se zajímavými lidmi. To vše je velmi inspirativní a obohacující.

Kdy vlastně vznikla první představa o tom, jak bude vypadat aktuální kolekce?

Práce na každé kolekci začíná minimálně půl roku před začátkem sezóny. Vždy musíme zanalyzovat čísla tak, abychom znali preference našich zákazníků. Co se líbilo, v příští sezóně zopakujeme. Boty, které neměly takový úspěch, jsou pro nás varování. Paper collection pro podzim-zimu 2015 jsme začali vytvářet už v prosinci 2014.

Paper collection. Co to znamená?

Jedná se o tzv. kolekci na papíře, kdy vidíme pouze čísla. Tedy jaké množství jakých stylů je potřeba nabídnout zákazníkům, aby byli spokojení. Vzniká, jakmile pochopíme data z prodejů.

Musíte tedy české i slovenské zákazníky velmi dobře poznat?

Ano, to je pravda. Zákazníci jsou pro nás nejdůležitější. Dobrý nákupce se musí oprostit od vlastních preferencí a vžít se plně do potřeb a přání zákazníka.

Jak papírovou kolekci ovlivňují módní trendy, které jsou v letošní kolekci patrné?

Papírová kolekce vzniká na základě uplynulé sezóny. Nedokáže predikovat módní hity. Z toho důvodu velmi úzce spolupracujeme s oddělením v Itálii, které se speciálně zaměřuje na výzkum nových trendů. Právě v Itálii vznikají doporučení na trendovou část kolekce.

Co konkrétně můžeme z těchto doporučení najít v aktuální kolekci?

Třeba masivní podešve.

Co se děje, když máte všechna potřebná čísla i doporučení?

Pak jedeme vybírat a nakupovat.

To zní dobře, ale KAM za takovými nákupy?

Jezdíme na různé veletrhy. Znamená to hodně cestování. Prakticky jsme s týmem od poloviny ledna až do dubna stále na cestách.

Které veletrhy jsou pro značku Baťa nejdůležitější?

Hlavně veletrh v italském Rivě del Garda. Především tady nakupujeme kolekci, která jde do všech prodejen. Také veletrhy v Miláně a v Düsseldorfu jsou velmi důležité. Tady naopak kupujeme více fashion modelů.

Vytváří přímo Baťa vlastní kolekce?

Samozřejmě. Právě v Itálii existuje tým designérů, kteří tvoří část kolekce. Jedná se například o značky Flexible a Weinbrenner. Právě Weinbrenner se vyrábí téměř výhradně u nás, na Moravě.

Jak se vybraná a nakoupená kolekce dostane do obchodů?

V dubnu už kolekci přebírá distribuce a marketingové oddělení, které připravuje všechny podzimní modely pro prodej. My už řešíme jaro-léto.

Takže teď jste ve fázi nákupů na jaro a léto 2016. Můžeš nám prozradit, co bude hit této sezóny?

Prozradím vám, že se v kolekci určitě objeví florální motivy a puntíky.

Dáš nám nějaký tip na podzimní obuv? Co bychom si neměli nechat ujít?

Dámy by si neměly nechat ujít kozačky nad kolena a jakoukoliv obuv na masivní podešvi. Pánům doporučuji kotníčkovou obuv v Chelsea stylu.

novinkykozacky

 44

Co si koupíš z aktuální kolekce ty?

Z kolekce jsem si vybral tyto:

22


Jak vzniká kolekce
SDÍLEJTE