Boat shoes nebo loafers? Vyznejte se v mokasínech

Mokasíny už dávno nejsou jen záležitostí italských přímořských kolonád. Pro svou stylovost a pohodlnost se rozšířily do celého světa a nehodí se pouze na letní párty na jachtě, ale klidně i do práce či na odpolední posezení ve městě. Jak ale vybrat ty správné a jaký je rozdíl mezi takzvanými boat shoes a loafers? Přečtěte si základní rozdělení i tipy, k čemu které obout.

První mokasíny jsou přisuzovány Indiánům. Vyráběli je z kůže a obouvali na lov. Módní záležitostí se staly ve 30. letech minulého století, a ačkoliv je máme dnes spojeny převážně s italským stylem, do Evropy se dostaly ze Spojených států až po první světové válce. Postupně si lidé začali mokasíny přizpůsobovat pro nejrůznější příležitosti. Dnes si proto můžeme vybírat z několika typů.

Boty na řízení či na loď?

Takzvané boat shoes vymyslel už ve 30. letech 20. století Paul A. Sperry z amerického Connecticutu. K mokasínům přidělal speciální gumovou podešev, která bránila jejich klouzání. Navíc boty napustil speciálními oleji, aby odpuzovaly vodu. Obuv si tak oblíbili námořníci, kteří ji nosili tradičně bez ponožek. Dnes se hodí zejména k chino kalhotám a tričku s límečkem či košili. Mužům tento volnočasový vzhled dodá eleganci a ženy tím dosáhnou jednoduchého a vkusného pánského looku.

Driving shoes jsou pak obdobou obuvi pro jachtaře a námořníky. Pouze jsou o něco mladší a gumovou podešev mají doplněnou o zářezy, takže jsou boty přirozeně protiskluzové.

Hitem letoška jsou pak kromě klasických černých a hnědých i mokasíny v příjemných odstínech modré či šedé. V kombinaci s džíny a košilí tak vytvoříte mladistvý sportovně-elegantní vzhled ideální pro teplé letní večery ve městě či u moře.

Loafers

Mezi mokasíny řada lidí řadí i takzvané loafers, které vypadají velmi podobně, ale tvoří svou vlastní kategorii. Od mokasín, ať už na loď či na řízení, se liší jedním zásadním způsobem, a to podpatkem. Zatímco boat shoes mají jednotnou podešev, loafers mají menší podpatek.

Obvykle také nemají krátké tkaničky, které lemují mokasíny a zavazují se vepředu na drobnou mašličku. Bývají ale doplněny například o kovovou přezku či drobné třásně a obvykle se hodí k formálnějším příležitostem. Nemusíte se je tedy bát obout do práce či na jednání k obleku či kalhotovému kostýmku.

 

VYBERte SI Z DÁMSKÝCH >

nebo Z pánských MOKASÍN >

KOUPIT V E-SHOPU BATA.CZ >

KÚPIŤ V E-SHOPE BATA.SK > 

KOUPIT V E-SHOPU BATA.CZ >

KÚPIŤ V E-SHOPE BATA.SK >

KOUPIT V E-SHOPU BATA.CZ >

KÚPIŤ V E-SHOPE BATA.SK >

KOUPIT V E-SHOPU BATA.CZ >

 

SDÍLEJTE