Brogue

Brogue je dekorativní perforace, díky které se z klasických polobotek stávají sofistikované módní doplňky.

banner

Zdobení brogue vzniklo v Anglii a původně mělo velmi praktický význam. Perforace měla totiž odvádět vodu z povrchu boty a ochránit tak anglické gentlemany před nepříjemným pocitem během procházek v deštivém anglickém počasí.

Nyní je brogue výhradně dekorativní prvek a zdobí polobotky v oxford nebo derby stylu a může se objevit také na polobotce v monk střihu s charakteristickou přezkou.

Zdobení Brogue má čtyři nejčastější vzory

Plný brogue

 

Celý svršek boty je ozdoben čtyřmi ozdobnými prvky. První a nejvíce dekorativní proužek je na špičce. Jeho tvar připomíná siluetu křídel. Proto se také v angličtině nazývá wingtips. Druhý ohraničuje nárt. Třetí dekorativní prvek lemuje botu a pokračuje ke šněrování. Zdobení zakončuje brogue na zadním dílci boty.

poloviční brogue

Zdobení je velmi podobné plnému brogue. Rozdíl je pouze v tom, že originální lem připomínající tvar křídel na špičce je nahrazen jednoduchým rovným vzorem.

 

čtvrtinový brogue

Brogue zdobí pouze špičku jednoduchým rovným vzorem.

 

longwing brogue

Dekorativní prvek připomínající tvar křídel pokračuje od špičky až k zadní části. Botu v tomto stylu navíc lemuje další brogue zdobení až ke šněrování.

Pánské polobotky se zdobením brogue jsou ležérní variantou klasických dresových bot. Hodí se k nošení do práce. Skvěle doplní kalhoty ve slim střihu a odpolední sako.

PÁNSKÁ KOLEKCE BROGUE

Brogue zdobení najdeme také u dámské obuvi. Je rafinovaným doplňkem k oblíbenému dandy stylu, který proslavila Marlene Dietrich nebo Twiggy.

DÁMSKÁ KOLEKCE BROGUE

SDÍLEJTE