Lenny exkluzivně pro Baťa blog: Dávám si pozor, abych nevykrádala sebe samu

Přečtěte si, co se do rozhovoru pro letní katalog Baťa nevešlo. Nová ambasadorka značky Baťa zpěvačka Lenny mluvila i o tom, co si myslí o české hudební scéně nebo proč už nečte bulvár.

Jaká je česká hudební scéna? Panuje mezi umělci nevraživost nebo jsou otevřeni spolupráci a sdílení?

Mě vždycky těší, když vidím, že jsou lidé otevřeni spolupráci a navzájem si přejí. Je to ale spíše vzácnost. Nicméně si myslím, že řada českých interpretů si vůbec neuvědomuje, jak se tu máme dobře. A jaká je v zahraničí konkurence. Na velkých trzích se lidé opravdu musí předhánět. Teď mi kamarád říkal, že jim do českého rádia denně přijde třicet čtyřicet nových nahrávek. Do britského přijdou třeba čtyři tisíce. Myslím si proto, že když se podaří někomu vyhrabat až nahoru v Americe, tak to znamená, že do toho dal úplně všechno. A pak si toho opravdu váží.

Věděli tvoji učitelé a spolužáci, že v Česku koncertuješ a objevuješ se v médiích?

Ze začátku ne. Výstupy své práce jsem tam moc neukazovala. Nechci říct, že bych je nějak tajila, ale ani jsem o tom moc nemluvila. Až po čase si to někteří zjistili sami.

A chodí na tvoje koncerty?

S jednou spolužačkou jsem dokonce v Praze hrála. Složily jsme spolu písničku. Zavzpomínaly jsme si na školní časy a bylo to moc příjemné.

Podařilo se ostatním spolužákům uspět stejně jako tobě?

Některým se v hudebním světě opravdu daří a věnují se muzice na plný úvazek. Někteří u toho musí mít jiné zaměstnání, aby se uživili. A jsou i tací, kteří nakonec muziku vůbec nedělají. Je hrozně zajímavé ty osudy sledovat.

Momentálně chystáš písničky na nové album. V jaké je to fázi?

Materiál na album už mám předpřipravený. Nyní jsme ve fázi produkce. To znamená, že jednotlivé náměty obrábíme, vymýšlíme aranže a nástroje.

Má dneska ještě smysl vydávat album?

No, myslím si, že je doba singlová. To ale neznamená, že nemá smysl vydávat alba. Já je mám moc ráda a mám fakt radost, když se povedou. Když je album dobré, tak jsem ráda, že si můžu od daného interpreta poslechnout rovnou víc věcí. Nemusím poslouchat jednu písničku pořád dokola. Říká se, že není čas poslouchat alba. Já ale v autě neposlouchám nic jiného. Rádio si pouštím minimálně. Navíc se zase do módy dostaly vinyly a řada lidí si začala kupovat desky.

Je možné dneska ještě něco originálního vymyslet?

Tahle otázka se podle mě týká všech odvětví umění. Když to člověk vezme obecně, tak už tu všechno bylo. Je proto velmi složité přijít s něčím opravdu unikátním. Hrozně dlouho jsem třeba neviděla videoklip, u kterého bych si řekla, že jsem to ještě v životě neviděla. A koneckonců průkopníci a ikony jako Da Vinci nebo Michael Jackson se také někde inspirovali. Spíš si dávám pozor, abych nevykrádala sama sebe. Jedna věc je charakteristický otisk interpreta. Druhá věc je opakování motivů, které jsem už někde použila. Nechci se opakovat.

Jsi k sobě hodně kritická?

Jsem a snažím se být. Někdy je to ale zbytečné a až na hranici sebetrýzně. Dva lidé mi něco zkritizují, deset jich to pochválí, ale já si k srdci vezmu jen tu kritiku a trápím se tím. Opravdu se na sobě snažím pracovat, ale na druhou stranu se snažím netlačit na pilu. Je mi protivná přílišná ambicióznost. Nikdy jsem nebyla typ, který by se hlásil, dral se dopředu, všude byl první. To je mi hrozně nesympatické.

Obecně tedy snášíš kritiku špatně?

Pokud jde o singly a alba, tak za těmi si stojím. Udělala jsem je podle nejlepšího vědomí a svědomí. A zatím jsem naštěstí měla od profesionálních kritiků i od posluchačů pozitivní ohlasy. Za to jsem opravdu vděčná. Protože nevěřím tomu, jak někteří umělci tvrdí, že je kritika vůbec nezajímá a nic si z ní nedělají. V člověku to vždycky hlodá. Kritiku mé práce ale snáším lépe než obecně kritiku vzhledu nebo chování lidí. Naštve mě, když ošklivě píšou o jiných. Když napíšou: „Skandál! Herečka vypadá jako buřt!“ Jsem trochu ochranář a přijde mi to naprosto nemístné o někom takto psát a něco takového hodnotit.

Čteš si to?

Třeba bulvár už jsem nečetla tak dva roky. A kritiku na Youtube jsem nečetla od prvního videoklipu. Není to tak, že by mě nezajímal názor lidí. Je to ale otevřené fórum, do kterého přispívají všichni od intelektuálů a všeználků až po s prominutím primitivy. Řada lidí tam pak píše přesně tu nemístnou kritiku mých nohou, váhy, vlasů. To mě nezajímá. Raději tu energii věnuju vystoupením, která mě neskutečně nabíjejí. Ta pozitivní zpětná vazba mě naplňuje. Celkově se ale snažím zůstat skromná a nohama na zemi.

OFICIÁLNÍ PŘEDSTAVENÍ LENNY ZDE >

SDÍLEJTE